WIEDZA – praktyczne porady

WAŻNE PORADY

Praktyczne porady dla pacjentek z rakiem piersi:

 • Dlaczego Ja? – Pacjentki dość często zadają sobie uporczywe pytania takie jak: Dlaczego ja? Za co to wszystko? Gdzie jest Bóg? Co zrobiłam nie tak? Próba odpowiedzi na te pytania, zrobienie sobie rachunku sumienia czy szukania winnego nie przynosi żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie zabiera energię i prowadzi do frustracji, bo na te pytania nie ma odpowiedzi. Znacznie korzystniej jest zastanowić się, jaką ważną lekcję mogę z tej trudnej sytuacji dla siebie wyciągnąć?
 • Przewodnik potrzebny od zaraz – W obliczu choroby łatwo jest się zagubić: w nadmiarze informacji, często przekazywanych w niezrozumiały sposób a także w towarzyszących emocjach. Potrzebujesz przewodnika, który krok po kroku Cię przez tą drogę przeprowadzi. Takim przewodnikiem może być lekarz onkolog, pielęgniarka, psycholog lub inny pacjent. Zebranie informacji np. o leczeniu daje możliwość przygotowania się a przez to obniżenia stresu związanego z chorobą.
 • Nie tłum emocji – Jeśli chcesz płakać płacz! Jeśli chcesz krzyczeć, zrób to! Emocje muszą znaleźć ujście. Nie tłum ich, tylko je wyrażaj i nazywaj. Tylko w taki sposób będziesz mogła, jak najszybciej sobie z nimi poradzić.
 • Zacznij od rozmowy z samą sobą – Pozwól sobie na wsłuchanie się we własne myśli, postaraj się je nazwać! Zastanów się czego oczekujesz od innych, te oczekiwania najlepiej zapisz na kartce, aby nic Ci nie umknęło. Taka szczera rozmowa ze sobą, pozwoli Ci na klarowne przekazanie swoich potrzeb i oczekiwań najbliższym. Tym sposobem zaoszczędzisz mnóstwo czasu na domysły i niedomówienia.
 • Przyjmij pomoc – Nie krępuj się w przyjmowaniu pomocy. Pozwól, żeby Twoi najbliżsi się Tobą zaopiekowali. To nie czas na pokazywanie, jak jesteś dzielna. Największym wyrazem siły, jest przyznawanie się do własnych słabości.
 • Nie odgradzaj się murem od swojego bliskiego mężczyzny – Pozwól mu uczestniczyć w każdym etapie leczenia. Nie zapominajcie o bliskości, okazywaniu sobie czułości, wzajemnego wsparcia i szczerej rozmowie.
 • Nie żyj tylko chorobą – Nie pozwól, żeby choroba stała się całym Twoim życiem! Jeśli Twój stan zdrowia Ci pozwala: pracuj, spotykaj się z ludźmi, podróżuj.

Materiał przygotowany przez Adriannę Sobol, psychoonkolog Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej

Praktyczne porady dla osób wspierających kobietę z rakiem piersi:

 • Wiedza – Zdobądź wiedzę na temat raka piersi, przebiegu leczenia, planowanej terapii, możliwych skutków ubocznych leczenia i ograniczeniach w funkcjonowania chorej czy rokowaniach. Najlepszym źródłem wiedzy jest: lekarz onkolog, stowarzyszenia i fundacje, grupy wsparcia, literatura fachowa oraz wiarygodne strony internetowe.
 • Towarzyszenie przy konsultacjach lekarskich – Bezcennym wsparciem jest towarzyszenie bliskiej Ci kobiecie podczas konsultacji medycznej. Do takiej wizyty dobrze jest właściwe się przygotować np. zapisać sobie pytania na kartce. Odpowiedzi lekarza można zanotować. Po wyjściu z gabinetu będziecie mogli jeszcze raz uzyskane informacje przeanalizować.
 • Nie blokuj komunikacji – Z nadmiaru emocji, strachu bardzo często bliscy rozmawiają o wszystkim, tylko nie o tym, o czym chce rozmawiać chora. Zachowanie takie określa się jako blokowanie komunikacji. Podobne do blokowania jest unikanie, czyli opowiadanie o drobiazgach, koncentrowanie się na czynnościach pielęgnacyjnych, rozmowie z personelem i pomniejszanie wagi sytuacji
 • Po prostu pytaj – Gdy zdobędziesz dostateczną wiedzę, będziesz mógł zaproponować bliskiej Ci kobiecie konkretną pomoc, biorąc pod uwagę jej potrzeby oraz własne możliwości. Jeśli nie wiesz jak możesz pomóc, bądź jak się w obliczu tej sytuacji zachować – po prostu pytaj!! Zapytaj pacjentkę jakiej pomocy od Ciebie oczekuje. Twoje subiektywne przekonania o potrzebach chorej mogą być złudne i nietrafne.
 • Zadbaj o siebie – Towarzyszenie w chorobie bliskiej Ci kobiety, to trudne zadania. Dlatego pamiętaj, że Ty również potrzebujesz wsparcia. Wsparcia fizycznego a także emocjonalnego. Proś o pomoc i nie wstydź się tej pomocy przyjmować. Pamiętaj poświęcanie się ponad swoje siły, nie służy długoterminowo dobrej opiece. Znajdź czas na swój odpoczynek i regenerację!
 • Podział obowiązków – Choroba bliskiej osoby, bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie najbliższych. Jej pojawienie się wymaga często przeorganizowania dotychczasowego życia i wyznaczenie nowych obowiązków. Warto zrobić naradę rodzinną i wraz z chorą zastanowić się jakie zmiany należy wprowadzić. Tylko dobra współpraca bliskich może skutecznie przełożyć się na jakość życia pacjentki.
 • Nie potrzeba wielkich słów – Chcąc udzielić bliskiej Ci kobiecie wparcia, nie potrzeba wielkich słów. Wystarczy być blisko, towarzyszyć, złapać za rękę czy otrzeć łzy.

Materiał przygotowany przez Adriannę Sobol, psychoonkolog Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej

NAGRODA


Kampania "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa." zdobyła wyróżnienie w konkursie "Jaskółki Nadziei 2017" za unikatowy w skali kraju projekt profilaktyki raka piersi, którego celem jest włączenie mężczyzn w profilaktykę raka piersi – nowotworu, stanowiącego zagrożenie życia bliskich im kobiet.

[38] Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/#tabela_rok, data wygenerowania raportu 19.07.2019

Kup kalendarz