Objawy raka piersi
20 lipca 2022USG Piersi w profilaktyce chorób piersi
20 lipca 2022Ciąża w żaden sposób nie chroni kobiety przed zachorowaniem na raka piersi i nie powinna być powodem do zaprzestania dbania o zdrowie piersi. Zarówno kobieta, jak i lekarz powinni rutynowo sprawdzać wygląd i stan piersi. Oczywiście badania w czasie ciąży i po niej są utrudnione, ponieważ piersi zmieniają swój kształt, mogą pojawić się liczne grudki, co jest naturalne w czasie tego wyjątkowego stanu.
Co powinno zaniepokoić kobietę w ciąży?
Przede wszystkim kobiety w ciąży powinny wykonywać comiesięczne samobadanie piersi. Jeżeli zauważą coś, co je zaniepokoi powinny niezwłocznie udać się do lekarza. Samo powiększanie piersi, ich tkliwość, a nawet ból nie są niepokojącymi objawami. Jest to coś naturalnego podczas ciąży. Także uwidocznienie naczyń krwionośnych, czy pojawienie się przeźroczystej lub żółtej wydzieliny z piersi (siary) nie jest niepokojące. Natomiast każda zmiana w gruczole sutkowym lub w dole pachowym, długo utrzymujący się ból piersi, plamy, zaczerwienienia, przebarwienia lub wyciek z brodawek zabarwiony krwią, to sygnały po których należy zgłosić się do lekarza specjalisty
W powyższych sytuacjach przede wszystkim wykonuje się badanie USG piersi. Jest ono zupełnie bezpieczne dla płodu. Pozwala określić, jakie zmiany zaszły w piersiach, jakiego rodzaju guzki się pojawiły. Mammografii w ciąży nie wykonuje się standardowo. Nie ma dokładnych badań czy i w jakim stopniu promieniowanie może zaszkodzić dziecku.
Lekarz może przeprowadzić badanie cytologiczne wycieku z brodawki. Służy do tego biopsja cienkoigłowa, którą pobiera się materiał do badania. Biopsję taką przeprowadza się pod kontrolą USG. Ciąża nie przeszkadza również do pobrania materiału z guza podczas biopsji gruboigłowej i zbadania go histopatologicznie. Biopsja nie wpływa na możliwość poźniejszego karmienia piersią.
Laktacja
Laktacja tak, jak ciąża nie utrudnia badania piersi. USG piersi podczas karmienia nie wpływa na mleko, nie zmniejsza laktacji, a lekarz specjalista bez problemu wykona badanie i zinterpretuje wyniki.
Ciąża i karmienie piersią nie powinno nas zwalniać z samobadania i dbania o siebie. Przeciwnie! Kobiety w ciąży ze zdwojoną uwagą i siłą powinny to robić. Bo robią to nie tylko dla siebie…
USG piersi, to badanie gruczołów sutkowych obejmujące obie piersi i okolice pachowe pod- i nadobojczykowe. Przed wykonaniem Usg piersi, lekarz zbiera wywiad od pacjentki (wiek, ostatnia miesiączka, stosowanie leków hormonalnych, występowanie raka piersi i/lub jajnika w rodzinie), przeprowadza badanie fizykalne oraz zapoznaje się z wynikami wcześniejszych badań, w tym mammografii, jeżeli były takie wykonywane. USG wykrywa zmiany wielkości 5 mm. Czas badania to około 15 minut. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i tanie. Ciąża nie jest przeciwskazaniem do wykonania usg piersi.