Jeśli jesteś pacjentką z zaawansowanym rakiem piersi, ten praktyczny przewodnik po poszczególnych etapach leczenia jest właśnie dla Ciebie.

W obliczu choroby najskuteczniejszym pancerzem ochronnym jest wiedza. Pozwala ona na uporządkowanie myśli, emocji i przede wszystkim zbudowanie najskuteczniejszego planu działania. Dlatego tak istotne jest, abyś od momentu podejrzenia choroby zdobywała jak najwięcej rzetelnych informacji na temat swojego przypadku i sposobów leczenia. To uporządkowanie wiedzy przekłada się na jakość życia! To uporządkowanie wiedzy przekłada się na jakość życia!

1. NIE BĄDŹ Z TYM SAMA

Nieważne, ile masz lat, co robisz, czym się zajmujesz i jak silna jesteś! Nie bądź z tym sama!

To czego potrzebujesz to wsparcie, wiedza i wyjaśnienia krok po kroku, jak przejść przez poszczególne etapy leczenia, żeby nie zagubić się w ilości informacji, a także emocji, które tej sytuacji towarzyszą. W obliczu choroby potrzebujesz przewodnika, który pomoże opracować najlepszy plan działania. Tym przewodnikiem może być: lekarz, fundacja, stowarzyszenie, inna pacjentka, psychoonkolog.

2. ZADAWAJ PYTANIA PROFESJONALISTOM

Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. Jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj i przede wszystkim nie bój się prosić o wyjaśnienie!

Wielokrotnie słyszymy od pacjentek, że czują się zakłopotane, gdy nie rozumieją jakiegoś zagadnienia z terminologii medycznej, ale starają się tego po sobie nie pokazywać. Pamiętaj, że nikt nie wymaga od Ciebie posiadania wiedzy medycznej. Co więcej, nikt nie ocenia przez ten pryzmat Twoich osobistych i zawodowych kompetencji. Masz prawo prosić o wyjaśnienia nawet często używanych przez lekarzy słów. Jeśli masz poczucie, że coś zostało już powiedziane, ale zapomniałaś – pytaj! Masz do tego prawo.

3. PLAN DZIAŁANIA

Pamiętaj, że możesz wybrać miejsce, w którym będziesz leczona, to Twoje prawo.

Nie musisz podejmować terapii tam, gdzie zaczęłaś diagnostykę. Wybór placówki medycznej i lekarza prowadzącego, z którym wspólnie dokonasz wyboru ścieżki leczenia to ważne decyzje, które będą miały wpływ na cały proces terapii. Dlatego korzystaj ze wsparcia najbliższych i z cudzych doświadczeń, by opracować taki plan działania, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i komfort w trakcie leczenia.

ZAPYTAJ LEKARZA

 • Jaki mam typ nowotworu? (stopień zaawansowania oraz biologiczny podtyp raka piersi)
 • Co oznacza stopień zaawansowania mojego nowotworu?
 • Czy ze względu na mój podtyp nowotworu/historię rodzinną nie powinnam mieć przeprowadzonej również diagnostyki genetycznej? (BRCA1/2, PALB2, CHEK2, PIK3CA, inne)
 • Jaki jest proponowany plan leczenia?
 • Jaki będzie przebieg poszczególnych etapów leczenia? Ile jest przewidzianych np. cykli chemioterapii? Radioterapii?
 • Jakie są wszystkie możliwości leczenia mojego nowotworu, w tym aktualnie refundowane na terenie Polski oraz dostępne na świecie?
 • Czy mogę wybrać miejsce, w którym będę leczona?
 • Z jakimi skutkami ubocznymi wiąże się proponowana terapia?
 • W jaki sposób mogę łagodzić swoje dolegliwości?
 • Czy mogę korzystać z naturalnych metod/suplementów, czy nie zakłócą mojego leczenia?
 • Czy podczas leczenia będę mogła być aktywna fizycznie?

4. MASZ PRAWO DO DRUGIEJ OPINII

Wiele pacjentek zadaje sobie pytanie, czy mogą zaufać lekarzowi, czy zostały właściwie zdiagnozowane i czy zaproponowana forma terapii faktycznie jest dla nich najlepsza?

Chcesz się dowiedzieć, czy otrzymujesz najlepsze dostępne i dostosowane do Twoich potrzeb leczenie. Dlatego po konsultacji z lekarzem możesz, a nawet powinnaś, zasięgnąć drugiej opinii. Może ona pomóc Ci upewnić się, że zaproponowana terapia rzeczywiście jest dla Ciebie odpowiednia, może też pokazać inną perspektywę, czy inne możliwości leczenia.

5. NOWOCZESNE METODY LECZENIA RAKA PIERSI

Wybór ścieżki leczenia zaawansowanego raka piersi odbywa się w sposób spersonalizowany, z uwzględnieniem cech biologicznych nowotworu, skuteczności dotychczasowego leczenia, nasilenia objawów choroby, a także ogólnego stanu zdrowia oraz preferencji pacjentki.

Leczenie może obejmować wiele linii, a lekarz w zależności od odpowiedzi na stosowaną terapię, decyduje o dalszym postępowaniu. Nowoczesne terapie obejmują m.in. hormonoterapię stosowaną w skojarzeniu z terapiami celowanymi (np. inhibitorami CDK 4/6 w przypadku HR+ HER2-ujemnego zaawansowanego raka piersi lub lekami anty-HER2 w przypadku HR+ HER2-dodatniego zaawansowanego raka piersi) czy immunoterapię. Chemioterapia to podstawowe leczenie u chorych na raka hormononiezależnego; w raku hormonozależnym bywa stosowana u chorych z masywnym rozsiewem choroby i nasilonymi objawami. Warto porozmawiać z lekarzem o wszystkich możliwościach leczenia, zarówno tych refundowanych, jak i nierefundowanych jeszcze w Polsce, ale zarejestrowanych do stosowania w leczeniu raka piersi, które mogłyby zostać bezpłatnie udostępnione pacjentce w ramach ratunkowego dostępu do terapii lekowych (RDTL), nie zapominając również o lekach, które dostępne są w Polsce w ramach badań klinicznych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ. SKORZYSTAJ ZE WSPARCIA NASZYCH SPECJALISTÓW

Napisz wiadomość e-mail na:

biuro@onkocafe.pl
lub zadzwoń
tel. 537888789.
Możesz także skontaktować się bezpośrednio z naszymi specjalistami:
Onkolog – onkolog@onkocafe.pl
Dietetyk – dietetyk@onkocafe.pl
Psycholog – psycholog@onkocafe.pl

POBIERZ I WYDRUKUJ
poradnik

(złożony noś w torebce).

Pobierz poradnik