Stopień zaawansowania raka
21 lipca 2022Moment, w którym otrzymujesz wyniki podejrzenia choroby nowotworowej czy też potwierdzające diagnozę onkologiczną jest bardzo trudny. Jeszcze przed chwilą wzbraniałaś się przed myślą o chorobie, wierzyłaś, że to jakaś pomyłka, że wszystko się wyjaśni. Towarzyszą Ci silne emocje, przede wszystkim strach o to co będzie dalej? Przed Tobą proces diagnostyki, pogłębionych badań, które umożliwią dobranie odpowiedniego i skutecznego leczenia. Musisz pamiętać o jednym, że postęp medycyny i nowe możliwości terapeutyczne sprawiły, że raka piersi się po prostu leczy!
Raka piersi rozpoznaje się na podstawie badania histopatologicznego oraz obrazowego. Badanie histopatologiczne polega na pobraniu tkanki za pomocą biopsji. Należy pamiętać, że rozpoznanie raka piersi jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki biopsji gruboigłowej. Wynik badania histopatologicznego musi zawierać takie informacje jak:
- czy jest to inwazyjny rak piersi – czyli, czy występują przerzuty nowotworu do innych narządów.
- jaki jest podtyp raka piersi - najczęstszy to rak przewodowy – występuje u ok. 70% chorych na raka piersi; u ok. 20% chorych diagnozuje się raka bez specjalnego typu tzw. NST lub zrazikowy. Pozostałych kilka procent to inne, bardzo rzadkie podtypy.
- stopień złośliwości nowotworu – określa się go w 3-stopniowej skali:
- G1 – nowotwory najmniej złośliwe, czyli najbardziej dojrzałe i najwolniej rosnące;
- G2 – typ pośredni
- G3 – nowotwory najbardziej złośliwe, szybko rosnące i najczęściej dające przerzuty.
- Rak piersi jest chorobą bardzo zróżnicowaną. Istnieje kilka podtypów raka piersi. Aby wybrać najkorzystniejszy dla danej pacjentki schemat leczenia, konieczne jest szczegółowe określenie receptorów/podtypu biologicznego.
To jaki masz typ nowotworu będzie wiadomo po wykonaniu biopsji gruboigłowej. Rozróżniamy receptory:
- hormonalne – estrogenowe i progesteronowe – ich obecność warunkuje zastosowanie jednej z metod leczenia, jaką jest hormonoterapia
- HER2 – to białko, które warunkuje rozwój nowotworu, a zatem jeśli występuje u Ciebie receptor HER2, to mówimy, że jest to rak piersi HER2 pozytywny lub HER2 dodatni (HER2 ++), ten typ nowotworu ma ponad 20% chorych, a jeśli nie masz tego receptora, to rak jest HER2 ujemny, HER2 minus (HER2-)
- Ki-67 – jego wynik świadczy o agresywności nowotworu. Odzwierciedla m.in. szybkość podziałów komórkowych – im wyższy jest Ki-67 tym komórka nowotworowa szybciej się dzieli, szybciej rośnie, więcej jest takich dzielących się komórek, ale to znaczy również, że komórki lepiej zareagują na zastosowaną chemioterapię.
Na wyniki badania histopatologicznego czeka się zazwyczaj od jednego do trzech tygodni.
Należy podkreślić, że dzięki poznaniu podtypów raka piersi możliwe stało się lepsze dostosowanie leczenia do konkretnej pacjentki. Nowe leki coraz lepiej kontrolują przebieg choroby, także zaawansowanej.
Rak piersi hormonozależny – najczęściej występujący, bo dotyczy ponad 70% zdiagnozowanych kobiet. W przypadku tego raka stwierdza się obecność receptorów hormonalnych, a receptor HER2 jest ujemny (czyli receptor nie występuje w guzie pacjentki). Leczenie tego podtypu opiera się na hormonoterapii w połączeniu z chemio lub radioterapią.
HER2 dodatni – dotyka ok. 18-20% kobiet z rakiem piersi. Z jednej strony to agresywna postać nowotworu, który szybko się rozwija i częściej daje przerzuty, ale z drugiej strony dobrze reaguje na terapię celowaną (tj. dobraną indywidualnie do rodzaju nowotworu, aby była jak najbardziej skuteczna dla pacjentki). W przypadku tego podtypu ważne jest zastosowanie terapii anty-HER2
Potrójnie ujemny rak piersi – najrzadziej występujący rodzaj nowotwór piersi, u pacjentek z tym typem nowotworu brak jest receptorów hormonalnych i receptorów HER