Gdzie poszukiwać informacji na temat leczenia raka piersi?
21 lipca 2022Leczenie raka piersi
21 lipca 2022Oparta na zaufaniu i szczerej komunikacji relacja pacjentki z personelem medycznym jest nie do przecenienia w procesie leczenia. Szczególną rolę odgrywa tu lekarz prowadzący, który sprawia, że pacjentka czuje się zaopiekowana i ma świadomość, że nie jest kolejnym numerkiem na liście, tylko człowiekiem z imienia i nazwiska, z konkretną chorobą i konkretnym jej przebiegiem. Twoja relacja z lekarzem jest relacją na lata, dlatego warto wybrać specjalistę, który będzie dla Ciebie partnerem, osobą, która pomoże Ci w zrozumieniu trudnych terminów medycznych, a także przygotuje Cię na to, w jaki sposób Twoje ciało może reagować na leczenie.
Lekarz onkolog to osoba, która wie wszystko o Twojej chorobie, jej skutkach ubocznych, zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Pamiętaj jednak, że aby naprawdę skorzystać z jego pomocy, musisz być gotowy na otwarte rozmawianie z nim o swoich obawach i lękach, np. o strachu przed możliwością pojawienia się bólu. Ogromna część takich obaw powstaje na podstawie uprzedzeń, zasłyszanych informacji lub cudzych doświadczeń. Onkolog może kilkoma zdaniami całkowicie rozwiać ten dręczący Cię niepokój. Może również zapisać Ci leki, które pomogą opanować stany lękowe lub zwalczyć bezsenność.
Notes
Przed każdą konsultacją zastanów się, jakie masz pytania do lekarza prowadzącego. Zastanów się, jakie towarzyszą Ci wątpliwości oraz obawy. Wszystko zanotuj na kartce. Zapisz również, jakie odczuwasz dolegliwości. Zanotowanie wszystkich pytań będzie dla Ciebie dużym wsparciem i pomoże Ci w zbudowaniu partnerskiej relacji z lekarzem prowadzącym. Diagnoza i towarzyszące jej emocje mogą spowodować, że po wejściu do gabinetu zapomnisz wszystko, o co chciałaś zapytać. Nie zapomnij również o notowaniu odpowiedzi. Podczas wizyty może wydawać Ci się, że wszystko zapamiętasz, ale po wyjściu z gabinetu może okazać się, że jest zupełnie odwrotnie.
Jeśli to możliwe, weź ze sobą zaufaną osobę. Dobrze, aby była to osoba „zdroworozsądkowa”, która nie pozwala sobie na łatwe uleganie emocjom. Taki towarzysz będzie dla Ciebie nieocenionym wsparciem, przypomni Ci o najważniejszych kwestiach i pytaniach, zanotuje wszystkie informacje i w bardziej zdystansowany sposób zinterpretuje odpowiedzi i wskazówki udzielone przez lekarza.
Musisz pamiętać, że pacjent dobrze poinformowany, to pacjent spokojniejszy i lepiej znoszący leczenie. Dlatego nie bój się tych informacji, tylko je weź. Uważne wysłuchanie lekarza pomoże Ci znaleźć sposoby na rozwiązanie Twojej sytuacji.
O co warto zapytać lekarza?
- Jaki mam typ nowotworu?
- Co oznacza stopień zaawansowania mojego nowotworu?
- Jaki jest proponowany plan leczenia?
- Jaki będzie przebieg poszczególnych etapów leczenia? Ile jest przewidzianych np. cykli chemioterapii? Radioterapii?
- Jakie są wszystkie możliwości leczenia mojego nowotworu, w tym aktualnie refundowane na terenie Polski oraz dostępne na świecie?
- Czy mogę wybrać miejsce, w którym będę leczona?
- Z jakimi skutkami ubocznymi wiąże się proponowana terapia?
- W jaki sposób mogę łagodzić swoje dolegliwości?
- Czy mogę korzystać z naturalnych metod/suplementów, czy nie zakłócą mojego leczenia?
- Czy podczas leczenia będę mogła być aktywna fizycznie?
Masz prawo do drugiej opinii
Wiele pacjentek zadaje sobie pytanie, czy mogą zaufać lekarzowi, czy zostały właściwie zdiagnozowane i czy zaproponowana forma terapii faktycznie jest dla nich najlepsza? Nie dziwię się, że chcesz się dowiedzieć, czy otrzymujesz najlepsze dostępne i dostosowane do Twoich potrzeb leczenie. Dlatego po konsultacji z lekarzem możesz, a nawet powinnaś, zasięgnąć drugiej opinii. Może ona pomóc Ci upewnić się, że zaproponowana terapia rzeczywiście jest dla Ciebie odpowiednia, może też pokazać inną perspektywę, czy inne możliwości leczenia.