Naucz się prosić o pomoc
21 lipca 2022Nie ponosisz winy za swoją chorobę
21 lipca 2022Rozpoznanie choroby nowotworowej i leczenie onkologiczne to niewątpliwie sytuacja kryzysowa, a stan depresji może być odpowiedzią na ten kryzys, który przekracza dotychczasowe możliwości adaptacyjne. Rzeczywistość, w której dotychczas doskonale się odnajdowałeś, nagle staje się nieprzewidywalna, a Ty czujesz, że tracisz poczucie kontroli, nie możesz podjąć żadnego skutecznego działania, jesteś bezradny wobec stanu zagrożenia Twojego życia i zdrowia.
Depresja nie jest zwykłą chandrą, ale długotrwałym zaburzeniem nastroju, które odbiera Ci możliwość normalnego funkcjonowania i sprawia, że nawet najprostsze czynności stają się trudne do wykonania. Depresja to nie wyczerpanie, nieprawidłowe myślenie czy zaburzenie osobowości, to choroba wymagająca dodatkowego leczenia i nie należy się jej wstydzić.
Bardzo ważne jest, abyś był w stanie odróżnić chandrę od stanu depresji. Do podstawowych objawów depresji zaliczamy obniżony nastrój, brak zainteresowania światem zewnętrznym, utratę zdolności do czerpania radości z życia i poczucie braku nadziei. Jeśli przeżywasz podobne stany, a dodatkowo zauważasz u siebie problemy z koncentracją, niską samoocenę, poczucie winy, zaburzenia snu, utratę apetytu, pesymizm lub myśli samobójcze, to znak, że możemy mówić o depresji. Kluczową kwestią, która pozwala odróżnić depresję od smutku jest również czas jej trwania. Jeśli wymienione objawy utrzymują się u Ciebie od kilku godzin do maksymalnie kilku dni, być może mówimy o chwilowym zaburzeniu nastroju. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się od minimum dwóch tygodni, to znak, że możesz zmagać się z depresją i powinieneś zgłosić się po pomoc do psychologa i lekarza psychiatry.