Rola mężczyzny w procesie leczenia raka piersi
21 lipca 2022Leczenie paliatywne czy leczenie przewlekłe?
21 lipca 2022Wiemy już, w jaki sposób mężczyzna jako opiekun może dać sobie pomóc. Teraz pora na kilka rad dla tych, którzy chcą mądrze wspierać bliskie kobiety chorujące na raka piersi:
Nie panikuj. Choć emocje związane z chorobą ukochanej kobiety bywają paraliżujące, postaraj się zachować spokój i racjonalne myślenie.
Nie wyręczaj we wszystkim. Pacjentka oczekuje normalności, dlatego mimo że choroba ogranicza jej sprawność, warto pozwolić jej na zachowanie niezależności. Jeśli stan zdrowia pacjentki na to pozwala, należy pozwolić jej wykonywać dotychczasowe obowiązki.
Bądź szczery. Nie udawaj, że jest Ci łatwo, kiedy tak nie jest. Nie mów kobiecie, że wiesz, co czuje, bo nie wiesz. Zawsze mów prawdę i słuchaj chorej z uwagą.
Po prostu bądź. Nie potrzebujesz wielkich słów. Dla pacjentki bezcennym wsparciem jest sama obecność.
Daj sobie prawo do słabości.
Sytuacja choroby jest obciążająca również dla Ciebie. Masz prawo do szukania wsparcia w radzeniu sobie z własnymi emocjami.Towarzysz kobiecie podczas spotkań z lekarzem. Spisuj na kartce wszystkie pytania i odpowiedzi. Po wizycie pomoże Ci to w sposób zdystansowany zinterpretować informacje udzielone przez lekarza.
Mów o swoich emocjach. Nie chowaj swoich uczuć do kieszeni. Mów otwarcie o tym, co przezywasz i co jest dla Ciebie trudne.
Nie lekceważ strachu chorego. Jeśli pacjentka mówi wprost o swoich obawach, nie bagatelizuj jej obrazu choroby.
Nie koncentruj się tylko na chorobie. Podczas kontaktu z partnerką staraj się zachowywać tak jak zwykle. Poruszaj tematy, które do tej pory zawsze wspólnie omawialiście, pytaj o radę w istotnych dla ciebie kwestiach. Daj jej do zrozumienia, że w Waszych relacjach nic się nie zmieniło.
Stawiaj granice. Jeśli nie możesz lub nie chcesz czegoś zrobić, otwarcie o tym powiedz. Jeśli pacjentka wyładowuje na Tobie swoje emocje, powiedz, że nie zasługujesz na takie traktowanie.
Oto kilka wskazówek, jak przekazać dziecku informację o chorobie:
- • Nie zwlekaj z przeprowadzeniem rozmowy.
- Porozmawiaj z dzieckiem w bezpiecznym miejscu.
- Dostosuj język do wieku dziecka.
- Przygotuj dziecko na zmiany, takie jak utrata włosów czy mastektomia.
- Opowiedz dziecku na czym polega chemioterapia i radioterapia. W czasie leczenia nie unikaj dziecka a nawet wręcz przeciwnie, tam gdzie jest to możliwe pozwól mu towarzyszyć Ci na poszczególnych etapach leczenia.
- Pozwól dziecku towarzyszyć Ci przy goleniu włosów czy wybieraniu peruki.
- Przygotuj dziecko na to, że przez jakiś czas będziesz częściej bywać w szpitalu. Wyjaśnij co będziesz tam robił, jakie leczenie będziesz otrzymywać i kiedy wrócisz do domu.
No i przede wszystkim - nie wstydź się swoich emocji i łez. Dziecko, które będzie wiedziało więcej o twojej chorobie, będzie czuło się bezpieczniej