Przeczytaj jeśli wspierasz osobę, która choruje na raka piersi
7 lipca 2022Przeczytaj jeśli jesteś osobą, która choruje na raka piersi
9 lipca 2022Czułość i bliskość są niezwykle ważne nawet w trakcie ciężkiego przebiegu choroby. Leczenie onkologiczne, zmiana wyglądu, problem z samoakceptacją może spowodować, że kobiety z rakiem piersi być może będą musiały zmierzyć się z problemem seksualności. Utrata zainteresowania seksem w trakcie leczenia raka piersi może być czymś jak najbardziej normalnym. Na początku obawy o własne życie mogą być tak wielkie, że seks zdaje się ostatnią rzeczą jakiej potrzebujemy.
Leczenie nowotworów zaburza gospodarkę hormonalną, co również może mieć wpływ na poziom libido. Ogólny niepokój, negatywne i rozpraszające myśli, poczucie utraty własnej atrakcyjności w wyniku choroby, obawa, że objawy związane z chorobą odstraszą partnera, albo nawet samo słowo „rak” zadziała odpychająco – wszystko to może blokować podniecenie.
Jak się zatem kochać?
Przede wszystkim wszelkie dolegliwości fizyczne związane z uprawianiem seksu w trakcie leczenia bądź po jego zakończeniu warto omówić z lekarzem onkologiem/ginekologiem.
Jak odbudować bliskość?
Seksualność to przede wszystkim sztuka rozmowy partnerów! Dlatego pamiętaj, aby otwarcie rozmawiać z partnerem o swoich potrzebach, obawach. Stopniowo budujcie intymną bliskość. Dajcie sobie czas, aby się na nowo poznać. Intymność to nie tylko seks, ale również przytulenie, pieszczoty, delikatny pocałunek, masaż. Warto pamiętać, że seks wzmaga chęć życia i siły witalne organizmu.
Jak wspierać się nawzajem?
Żadna kobieta nie jest przygotowana na przyjęcie diagnozy raka piersi. Choroba pojawia się nagle, przeważnie bez ostrzeżenia i rzuca pacjentkę i jej bliskich na „głęboką wodę” bez koła ratunkowego i wskazówek jak dopłynąć do brzegu. Gdy się pojawia – automatycznie zaczyna dotyczyć całej rodziny. Do głosu dochodzi lęk przed następstwami choroby oraz strach związany z leczeniem. Rodzi się wówczas silna potrzeba wzajemnej ochrony i opieki.