Informacje o raku piersi
9 lipca 2022Jak zdobywać wiedzę na temat choroby? (krótko)
9 lipca 2022Zdiagnozowanie raka piersi dla każdej kobiety jest trudne do zaakceptowania. Tym bardziej, gdy rak piersi jest w zaawansowanym stadium. Z chorobą zmaga się nie tylko osoba, której diagnoza dotyczy, lecz cała rodzina i bliscy. Przed bliskimi stoi nowe wyzwanie. Wyzwanie emocjonalne, fizyczne a także finansowe. Sprostanie tym wszystkim obciążeniom, może wymagać zupełnie innego podejścia od całej rodziny, a także zmianę myślenia o chorobie i uświadomienie sobie, że raka piersi można wyleczyć, jeśli jest we wczesnym stadium oraz leczyć, a przez to poprawić jakość życia pacjentek zmagających się z chorobą w zaawansowanym stadium.
Czego należy się spodziewać i jak się do tego przygotować?
Choroba jaką jest rak piersi przebiega różnymi etapami. Stan fizyczny, jak i emocjonalny często jest uzależniony od stosowanego leczenia oraz jego skutków, także gdy leczenie onkologiczne zostanie zakończone. Na każdym z tych etapów może ulegać zmianie samopoczucie pacjentki i jej potrzeby. Rodzina musi być przygotowana na taki stan. Może to oznaczać, że pacjentka będzie musiała skrócić czas swojej pracy bądź z niej zrezygnować. Być może będzie musiała ograniczyć swoje prace domowe takie jak: opieka nad dziećmi czy wnukami. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na Ciebie, jak i na pozostałych członków rodziny. To czas wyznaczenia nowych obowiązków. Warto zorganizować spotkanie bliskich z osobą chorującą. Będzie to doskonała możliwość, żeby każdy określił swoje potrzeby, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pacjentki. Zdefiniowanie, jaka pomoc będzie potrzebna i kto czym mógłby się zająć, bardzo ułatwi funkcjonowanie całej rodziny. Takie narady rodzinne należy regularnie powtarzać.
Kobiety z rakiem piersi, również z zaawansowanym, chcą jak najdłużej żyć tak, jak żyły przed chorobą. Pracować, wypełniać codzienne domowe zadania, a także uczestniczyć w kontaktach towarzyskich. Im dłużej utrzymują ten stan „normalności” w chorobie oraz poczucia, że są potrzebne, tym bardziej pozytywnie wpływa to na ich stan psychiczny i sposób radzenia sobie z chorobą. Jednak, gdy postęp choroby wymusi zmianę np. w sposobie spędzania czasu z bliską osobą ważne jest zrozumienie tej sytuacji oraz wspólne zastanowienie się nad wprowadzeniem alternatywy spędzania wspólnego czasu. Takie rozwiązanie pozwoli Wam utrzymać zdrową, wspierającą relację w tym czasie. Rak piersi przebiega etapami. Na którym z nich pacjentka będzie stawać przed trudnymi wyborami takimi jak cel, rodzaj leczenia i jego przebieg. Na każdym z tych etapów mogą pojawić się dodatkowe trudności takie jak: ból, potrzeba opanowania objawów leczenia oraz potrzeba wsparcia psychologicznego. Twoja bliska osoba może zechcieć poszukać dodatkowej pomocy i ma do tego prawo. Ważne jest, żeby towarzyszyć i wspierać bliską Ci osobę w podejmowaniu każdej decyzji. Towarzyszenie przy tych trudnych wyborach jest bezcenną wartością w budowaniu poczucia bezpieczeństwa bardzo istotnego dla kobiety.