Jak przekazać informację o chorobie dziecku?
21 lipca 2022Jak być dobrym wsparciem, nie tracąc siebie?
21 lipca 2022Rola opiekuna zawsze wiąże się z bardzo dużym obciążeniem fizycznym.
Choroba narzuca nowe role. Kiedy partnerka staje się pacjentką, jej mężczyzna stopniowo wchodzi w rolę opiekuna, który towarzyszy jej na każdym etapie leczenia. Opiekun jest nie tylko wsparciem psychicznym pacjentki, ale pomaga jej również w codziennych czynnościach – jeśli jest taka potrzeba. Jego rola dzieli się na dwa światy, domowy i szpitalny. O ile w szpitalu mężczyzna może liczyć na wsparcie i wskazówki ze strony personelu medycznego, o tyle w domu często musi stanąć oko w oko z własnym strachem i poczuciem bezradności, bez żadnych wskazówek, jak się w tej rzeczywistości odnaleźć.
Rola opiekuna zawsze wiąże się z bardzo dużym obciążeniem fizycznym. Wobec choroby partnerki opiekunowie często są zmuszeni ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z wykonywania pracy zawodowej. Szczególnie jeśli poza partnerem, kobieta nie ma w swoim otoczeniu innych bliskich, którzy mogliby dzielić te obowiązki razem z nim. Ma to fatalny wpływ nie tylko na sytuację materialną rodziny, ale także na stan psychiczny opiekuna, który ma przed sobą wiele takich trudnych decyzji.
Mężczyźni, stając w obliczu konieczności pełnienia nowej roli i zatroszczenia się o bliską osobę, zapominają zatroszczyć się o siebie. Tymczasem warunkiem skutecznego pomagania jest zachowanie równowagi i zadbanie również o swoje potrzeby. Głównym źródłem wsparcia dla opiekunów bywają przyjaciele i znajomi, którzy chętnie ich wysłuchają i udzielą dobrej rady. Należy jednak pamiętać, że pomocy nie należy czerpać tylko z jednego źródła. Dobrym pomysłem może okazać się również zapisanie się do grupy wsparcia dla osób, które towarzyszą pacjentom onkologicznym. Dla wielu osób możliwość wymiany doświadczeń z osobami, które znalazły się podobnej sytuacji, może okazać się ogromnym źródłem siły. Opiekunowie nie powinni również bać się korzystać z pomocy psychoonkologa, ponieważ często okazuje się, że potrzebują jej bardziej niż sama chora. Wsparcie specjalisty jest szczególnie ważne, kiedy mężczyzna zauważa, że dotychczasowe sposoby radzenia sobie z trudnościami nie wystarczają, ale również wtedy, gdy zależy mu na czerpaniu wiedzy z rzetelnych źródeł.
Oto kilka wskazówek, jak przekazać dziecku informację o chorobie:
- • Nie zwlekaj z przeprowadzeniem rozmowy.
- Porozmawiaj z dzieckiem w bezpiecznym miejscu.
- Dostosuj język do wieku dziecka.
- Przygotuj dziecko na zmiany, takie jak utrata włosów czy mastektomia.
- Opowiedz dziecku na czym polega chemioterapia i radioterapia. W czasie leczenia nie unikaj dziecka a nawet wręcz przeciwnie, tam gdzie jest to możliwe pozwól mu towarzyszyć Ci na poszczególnych etapach leczenia.
- Pozwól dziecku towarzyszyć Ci przy goleniu włosów czy wybieraniu peruki.
- Przygotuj dziecko na to, że przez jakiś czas będziesz częściej bywać w szpitalu. Wyjaśnij co będziesz tam robił, jakie leczenie będziesz otrzymywać i kiedy wrócisz do domu.
No i przede wszystkim - nie wstydź się swoich emocji i łez. Dziecko, które będzie wiedziało więcej o twojej chorobie, będzie czuło się bezpieczniej