Badanie piersi w ciąży i podczas laktacji
20 lipca 2022Mammografia – wskazania i przebieg badania
20 lipca 2022USG piersi to skuteczna metoda rozróżnienia zmian litych i torbielowatych. W badaniach przesiewowych raka piersi, usg jest wykorzystywane jako badanie uzupełniające.
W razie zaobserwowania zmian podczas samobadania piersi bądź przy niepoprawnym wyniku mammografii, ultrasonografia jest wartościowym uzupełnieniem, które pozwala na precyzyjną ocenę ogniskowych zmian i ich wielkości. Badanie jest szczególnie cenne dla kobiet w młodym wieku (do 40 r.ż.), których budowa piersi jest o dużej gęstości gruczołowej. Po 40 roku życia wraz ze zmianą struktury piersi, tzn. rozrasta się tkanka tłuszczowa, a zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej, podejrzane zmiany powinny być weryfikowane mammografem niż ultrasonografem.
Kiedy wykonywać badanie USG piersi?
Usg piersi najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu, najlepiej kilka dni po miesiączce. Badanie nie wymaga przygotowania. Kobietom bez obciążeń genetycznych raka piersi i/lub raka jajnika w wywiadzie lekarskim, specjaliści zalecają przeprowadzenie kontrolnego badania Usg piersi raz w roku. Natomiast kobiety z wysokim ryzykiem zachorowania, powinny zgłaszać się na badanie Usg piersi według zaleceń lekarza specjalisty.
USG Piersi zaleca się kobietom:
- młodym o gruczołowej budowie piersi
- z małym biustem
- z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, np. z powodu obciążenia genetycznego
- z implantami silikonowymi uniemożliwiającymi uwidocznienie tkanki piersi w mammografii
- w ciąży i w okresie laktacji
- u których wyczuwalny podczas badania palpacyjnego guz w piersi, nie uwidocznia się w mammografii
- jako badanie pomocnicze w różnicowaniu między guzem litym a torbielem
- przy wykonywaniu celowanej punkcji sutka
Dlaczego USG piersi jest tak ważne
Rak piersi jest najpoważniejszym nowotworem złośliwym u kobiet. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka ( samobadanie, Usg piersi, Mammografia), która umożliwia zdiagnozowanie zmian w początkowym stadium zaawansowania a przez to wprowadzenie nowoczesnych terapii.