Jak leczenie raka piersi wpływa na poczucie kobiecości i seksualność? (krótko)
8 lipca 2022Informacje o raku piersi
9 lipca 2022Dlaczego Ja?
Pacjentki dość często zadają sobie uporczywe pytania takie jak: Dlaczego ja? Za co to wszystko? Gdzie jest Bóg? Co zrobiłam nie tak? Próba odpowiedzi na te pytania, zrobienie sobie rachunku sumienia czy szukania winnego nie przynosi żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie zabiera energię i prowadzi do frustracji, bo na te pytania nie ma odpowiedzi. Znacznie korzystniej jest zastanowić się, jaką ważną lekcję mogę z tej trudnej sytuacji dla siebie wyciągnąć?
Przewodnik potrzebny od zaraz
W obliczu choroby łatwo jest się zagubić: w nadmiarze informacji, często przekazywanych w niezrozumiały sposób a także w towarzyszących emocjach. Potrzebujesz przewodnika, który krok po kroku Cię przez tą drogę przeprowadzi. Takim przewodnikiem może być lekarz onkolog, pielęgniarka, psycholog lub inny pacjent. Zebranie informacji np. o leczeniu daje możliwość przygotowania się a przez to obniżenia stresu związanego z chorobą.
Nie tłum emocji
Jeśli chcesz płakać płacz! Jeśli chcesz krzyczeć, zrób to! Emocje muszą znaleźć ujście. Nie tłum ich, tylko je wyrażaj i nazywaj. Tylko w taki sposób będziesz mogła, jak najszybciej sobie z nimi poradzić.
Zacznij od rozmowy z samą sobą
Pozwól sobie na wsłuchanie się we własne myśli, postaraj się je nazwać! Zastanów się czego oczekujesz od innych, te oczekiwania najlepiej zapisz na kartce, aby nic Ci nie umknęło. Taka szczera rozmowa ze sobą, pozwoli Ci na klarowne przekazanie swoich potrzeb i oczekiwań najbliższym. Tym sposobem zaoszczędzisz mnóstwo czasu na domysły i niedomówienia.
Przyjmij pomoc
Nie krępuj się w przyjmowaniu pomocy. Pozwól, żeby Twoi najbliżsi się Tobą zaopiekowali. To nie czas na pokazywanie, jak jesteś dzielna. Największym wyrazem siły, jest przyznawanie się do własnych słabości.
Nie odgradzaj się murem od swojego bliskiego mężczyzny
Pozwól mu uczestniczyć w każdym etapie leczenia. Nie zapominajcie o bliskości, okazywaniu sobie czułości, wzajemnego wsparcia i szczerej rozmowie.
Nie żyj tylko chorobą
Nie pozwól, żeby choroba stała się całym Twoim życiem! Jeśli Twój stan zdrowia Ci pozwala: pracuj, spotykaj się z ludźmi, podróżuj.